NAJCZĘŚĆIEJ ZADAWANE PYTANIA

Light Emitting Diode – dioda elektroluminescencyjna,  dioda świecąca.
To półprzewodnik, który podczas przepływu przez niego prądu emituje światło widzialne o określonej długości fali.
Na rynku dostępne są źródła oparte na różnych diodach Najczęściej spotykane to: DIP - obecnie sporadycznie stosowane , SMD czy COB
Jest to czas po , którym strumień świetlny spada do wartości 70% strumienia nominalnego. Tego typu oznaczenie wynika z faktu , iż diody nie ulegają spaleniu jednakże stopniowo wygasają.
Tak. Należy nadmienić tutaj , iż ilość ciepła wydzielanego przez źródła oparte na technologii LED jest nieporównywalnie mniejsza od standardowej żarówki.
Ponieważ prawie całe ciepło jakie produkuje dioda LED podczas emisji światła wydzielane jest od strony przeciwnej do kierunku świecenia i musi być sprawnie odprowadzane. Temperatura, do jakiej nagrzewa się obudowa i radiator jest o wiele niższa niż w wypadku tradycyjnych źródeł światła. Po stronie strumienia światła dioda emituje bardzo małą ilość ciepła, prawie niewyczuwalną w niektórych przypadkach.
Największą zaletą jest oczywiście bardzo duża żywotność źródeł sięgająca nawet 50tyś godz, energooszczędność i ekologiczność . Znikoma emisja promieniowania ultrafioletowego i podczerwonego (możliwa jest dzięki zastosowaniu luminoforu) oraz brak trujących substancji typu rtęć to kolejne atuty.
Temperatura barwowa umożliwia określania barwy światła za pomocą tylko jedne liczby, wyrażana jednostką miary [K] – Kelvin.
Zakres temperaturowy wygląda następująco dla poszczególnych barw:
  • Biała ciepła (WW)– 2700-3500K
  • Biała neutralna (NW) - 4000-4500K
  • Biała zimna (CW)– 6000-6500K
Jest to parametr pokazujący nam w jaki sposób nastąpi odwzorowanie prawdziwych barw oświetlonych przedmiotów. Obecnie stosowane diody odwzorowują barwy w zakresie 80-95%